Rodzajów zlewów jest mnóstwo, a wybór odpowiedniego zależy od cech, na które kładą nacisk kupujący. Dla niektórych istotna może być cena, dla innych elegancki design, a jeszcze inni postawią na solidność. Z uwagi na ostatnią cechę, wiele osób miewa wątpliwości związane z inwestycją w szklany zlew, jednak czy te obawy są słuszne? Należy zauważyć, że nie cały produkt wykonany jest ze szkła, lecz też z innych materiałów. Co warto o nich wiedzieć?

Z jakich materiałów wykonany jest szklany zlew?

Kiedy wspomina się o szklanym zlewie, na myśl przychodzi kruchy materiał, stosowany m.in. przy produkcji okien, szklanek czy różnych ozdób. Jest to mylne spostrzeżenie, gdyż o ile ociekacz takiego zlewozmywaka faktycznie wykonuje się ze szkła, o tyle jest to materiał hartowany. Co to oznacza? Takie szkło poddawane jest obróbce termicznej — odgrzewa się je do wysokiej temperatury, a następnie schładza. Ma to na celu zwiększyć wytrzymałość i odporność materiału. W wyniku takich działań szkło staje się nawet do 7 razy mocniejsze od standardowego produktu, trudniej jest przez to je rozbić, a oprócz tego jest niewrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury.

Zlewozmywak szklany biały ze stalową komorą na wyspie

Do stworzenia szklanego zlewu wykorzystuje się również stal nierdzewną, kompozyt granitowy lub inne trwałe produkty. Z tych materiałów wykonuje się komory zlewu, dlatego i w ich przypadku nie trzeba martwić się o wytrzymałość. Zastosowane tworzywo skutecznie chroni zlewozmywak przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Można przez to bez przeszkód go czyścić oraz nie martwić się o zniszczenia spowodowane uderzeniami garnków lub innych przedmiotów.

Jak pielęgnować szklany zlewozmywak?

Większość osób sięga po szklany zlewozmywak głównie ze względu na jego elegancki wygląd. Jest to produkt niezwykle luksusowy, który wkomponuje się do nowoczesnych, klasycznych i minimalistycznych wnętrz. Niemniej jednak nie obejdzie się bez jego pielęgnacji. Co należy stosować, aby najdokładniej i najbezpieczniej wyczyścić zlewozmywak szklano-granitowy?

Najlepszym wyborem będzie zastosowanie osobnego środka czyszczącego przeznaczonego do granitowych powierzchni oraz drugiego do szklanych. Nie powinno się stosować silnych detergentów, gdyż z jednej strony brud nie przywiera do materiałów, dlatego nie będzie to koniecznie, a z drugiej może to negatywnie wpłynąć na właściwości produktu. W przypadku, kiedy komory są stalowe, wówczas wystarczy wyczyścić je płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia nie odpuszczają, można zastosować kwasek cytrynowy oraz sodę oczyszczoną. Aby zachować połysk zlewozmywaka, poleca się regularnie konserwować komorę olejem spożywczym, natomiast żeby utrzymać piękny wygląd szkła, można stosować przeznaczone do niego preparaty lub pielęgnować powierzchnię wodą z octem. Po umyciu warto wypolerować szkło, aby pozbyć się zacieków — można to zrobić zwykłym ręcznikiem papierowym.

Zlewozmywaki ze szkła nie bez powodu są nieco droższe od tych w pełni stalowych — nie tylko bardzo dobrze się prezentują, ale też są odpowiednio wytrzymałe. Dodatkowo kupujący ma możliwość wyboru koloru swojego zlewu, przez co jeszcze lepiej dopasuje go do pomieszczeń. Zlew ze szkła może posiadać dowolną grafikę na swoim ociekaczu, dlatego zamawiający będzie mógł cieszyć się maksymalnie oryginalnym produktem. Należy jednak pamiętać, że szkło hartowane, mimo iż jest wzmocnione, wciąż może się zniszczyć, jeśli nie będzie użytkowane z ostrożnością.