Idąc za trendami mody, w tym wpisie skupię się na dość powszechnym sprzętem ostatnio jakim jest zlewozmywak podblatowy. Cieszy się dużą popularnością ze względu na nie zajmowanie powierzchni roboczej blatu, łatwe sprzątanie z blatu,  brak zakamarków i wgłębień, w których nie zbiera się brud i drobnoustroje, jak i to co cieszy oko - ciekawy, minimalistyczny, nowoczesny design. Zlewy wpuszczane nie nadają się jednak do blatów wykonanych z każdego materiału. Chcąc zamontować zlew podblatowy musimy się liczyć z tym, że zaleca się montaż w blatach w wysokich właściwościach wodoodpornych. 

ZLEW PODBLATOWY - JAKI BLAT WYBRAĆ?

Często zadajecie nam pytanie czy zlewy podwieszane nadają się do każdego rodzaju blatu. Otóż nie bez powodu najczęściej montowane są w blatach granitowych czy kompozytowych. Blaty drewniane i z laminatu wyglądają pięknie, jednak mają mniejsze właściwości wodoodporne, niż te kamienne. Montując zlew podblatowy, w drewnie czy laminacie nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć blatu przed wodą i wilgocią. Po czasie taki blat nam może napuchnąć czy nawet spróchnieć. Dlatego zaleca się montaż zlewów podblatowych w blatach granitowych, kompozytowych, konglomeratowych lub drewnianych o wysokich właściwościach wodoodpornych jak np. dąb. jeśli zdecydujemy się na drewno, musimy pamiętać o impregnacji i konserwacji takiego blatu. Brzegi oraz łączenia zlewu z blatem, należy uszczelnić silikonem.

JAK ZAMONTOWAĆ ZLEW PODBLATOWY?

Wybierając zlew podblatowy i montując go w blacie granitowym czy z konglomeratu, najczęściej już na etapie zakupu blatu (aby otwór na zlew został poprawnie i profesjonalnie wycięty) musimy wiedzieć jakiej wielkości zlew chcemy zamontować oraz z jakiego materiału. Zlew granitowy będzie cięższy niż zlew stalowy. W zlewach wpuszczanych nie mamy miejsca na otwory, musimy więć zamontować akcesoria (baterię, dozownik,korek automatyczny) zamontować również w blacie. Gdy już mamy wycięty otwór należy zamontować zlew używając kleju epoksydowego.