Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów zabudowy kuchennej – często korzystają z niego także osoby mające zmywarkę. Aby zadbać o wygodny w użytkowaniu zlew, należy określić potrzebną liczbę komór oraz kształt modelu. Wybór zlewozmywaka powinien być podyktowany prawo- lub leworęcznością osób korzystających z kuchni, a także liczbą domowników i ich potrzebą korzystania z dodatkowych akcesoriów. Nie bez znaczenia jest też częstość przygotowania posiłków, ponieważ osoby wybierające dietę pudełkową lub często zamawiające jedzenie, spędzą mniej czasu przy zlewie, dlatego mogą wybrać mniejszy model.

Zalety zlewozmywaków jednokomorowych

W najmniejszych kuchniach nie ma miejsca na modele dwuprzegrodowe, dlatego najlepiej postawić na zlewozmywaki granitowe jednokomorowe lub ich stalowe czy szklane odpowiedniki. Pojedyncza przegroda to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych rodzin lub osób korzystających ze zmywarki czy też rzadko przyrządzających posiłki. Szeroka komora, zamiast dwóch węższych, umożliwia wygodne mycie większych garnków i naczyń. Zlewozmywaki stalowe jednokomorowe sprawdzą się także, gdy kuchnia jest bardziej przestronna – zastępstwem dla drugiej przegrody może być ociekacz, na którym będą suszyły się naczynia.

Zlewozmywak dwukomorowy – segregacja w zlewie

zlew dwukomorowyModele dwuprzegrodowe najlepiej sprawdzą się w dużych kuchniach, z których korzystają rodziny wieloosobowe, szczególnie jeśli nie mają one zmywarki. Zamontowany na szerokim blacie zlewozmywak dwukomorowy granitowy, stalowy czy też szklany posłuży do wygodnej segregacji naczyń i sztućców. Dodatkowa przegroda może być również przeznaczona do mycia warzyw i owoców. Warto wspomnieć o tym, że zazwyczaj druga komora jest węższa – modele tego rodzaju są określane jako półtorakomorowe. Osoby praworęczne zazwyczaj preferują mniejszą przegrodę po lewej stronie, a leworęczni odwrotnie.

Zarówno zlewozmywaki granitowe dwukomorowe, jak i modele z innych materiałów oraz o mniejszej lub większej liczbie przegród, występują w różnych kształtach. Najpopularniejsze są zlewy prostokątne, ponieważ zapewniają szeroki dostęp do komór, co zwiększa wygodę i ergonomię mycia naczyń. Okrągłe zlewozmywaki to często wybór natury estetycznej – doskonale pasują do kuchni retro – ale sprawdzą się także w rogu. Do narożników poleca się jednak głównie dedykowane modele o trapezowym kształcie, które są często wyposażone w ociekacz i mniejszą, trójkątną lub czworoboczną, przegródkę.