Na estetykę oraz wygodę korzystania ze zlewozmywaka wpływa nie tylko jego kształt, materiał i ilość komór, ale także sposób montażu. Stalowy zlew może być nakładany, podwieszany lub wpuszczany, a poszczególne metody różnią się poziomem skomplikowania. Warto pomyśleć nad umiejscowieniem zlewozmywaka w centralnym punkcie kuchni, między lodówką a kuchenką, z szerokimi odcinkami blatu po obu stronach zlewu. Jego miejsce powinno być odpowiednio oświetlone – naczynia łatwiej jest myć pod oknem.

Zlewozmywak stalowy nakładany lub wpuszczany

Zlewozmywak nakładany umieszcza się od góry w wyciętym wcześniej otworze. Nie musi być on dopasowany tak dokładnie, jak w przypadku zlewów podwieszanych. Jeśli zlewozmywak ma być mocowany na wkręty, należy dobrze wymierzyć miejsca, w którym się znajdą. Drugi sposób montażu polega na przyklejeniu zlewu za pomocą silikonu nakładanego na krawędź otworu w blacie – to jeszcze prostsza metoda. Modele wpuszczane montuje się podobnie do nakładanych, czyli od góry, jednak przy wykorzystaniu dokręcanych od spodu klipsów. Zaletą zlewów nakładanych i wpuszczanych jest łatwość mocowania, a minusem fakt, że wystają one nieco ponad powierzchnię blatu, co wpływa na estetykę zabudowy kuchennej.

Stalowy zlew podwieszany – zalety podblatowego zlewozmywaka

stalowy zlewKuchenne zlewozmywaki stalowe podwieszane muszą być zamontowane pod blatem wykonanym z solidnego materiału odpornego na wilgoć – granitu, kompozytu lub litego drewna. Dzięki temu, że zlewy mocowane od dołu nie wystają ponad powierzchnię blatu, zlewozmywak stalowy podwieszany charakteryzuje wysoka estetyka. Wynika ona również z doskonale ukrytych łączeń i krawędzi, brudzących się dzięki temu wolniej. Warto pamiętać o tym, że zlew stalowy podblatowy trudniej jest zamontować niż model nakładany – mocowanie wymaga precyzyjnego wycięcia otworu w blacie i dokładnego przyklejenia. Zazwyczaj niezbędna jest pomoc fachowca posługującego się profesjonalnymi narzędziami, szczególnie w przypadku granitowych blatów. Często zlew stalowy podwieszany oparty jest dodatkowo na wkręconych od spodu uchwytach.

Montaż stalowych zlewów najlepiej wykonywać w rękawicach ochronnych, ponieważ potrafią mieć ostre krawędzie. Istnieją modele, które mogą być mocowane zarówno od dołu, jak i od góry – można najpierw je kupić, a dopiero później zadecydować o metodzie. Udogodnieniem jest też odwracalny zlewozmywak jednokomorowy stalowy podwieszany – można zadecydować, czy ociekacz ma być po lewej czy prawej stronie zlewu, a przy okazji remontu swobodnie zmieniać ułożenie.